Oldalak

2013. április 29.

Le MAZ: Vándor a ködtenger felett


   Egy új rovatféleség (de jó vagy jaj, ne ez a gyerek már megin' kezdi, oszt úgyse folytatja egy idő után), melyben festményt, könyvet, zenét, egyéb dalt vagy valami teljesen más kultúrdolgot mutatunk be, ami nem film. Az első Le MAZ - a kultúra csarnoka rovat elemeként egy nagyon, de tényleg nagyon kedvenc festményemet mutatom be, ugyanis hiszitek vagy sem (aki nem hiszi, járjon utána!), bírom a festményeket is, közülük sokat mindenki ismer, s gondolhatnátok, hogy jó, hát ez a kép, már bocs, de mindenkinek tetszik, ez gagyi... szóval ezért egy szerintem legalábbis kevésbé ismert, de annál szebb német festő alkotását mutatom meg. Ez a...

Caspar David Friedrich: Vándor a ködtenger felett és egyéb festmények


Önarckép
   Először is a festőről néhány mondat, mielőtt megpillantanátok a festményt. Bár a türelmetlenek már megnézték, s már magukban véleményezték.

Az alkotó élete
A 18. század második felében született a korai romantika egyik alapítója és legjelentősebb festője. Műveinek tárgya gyakran a természet volt. Egy akkor még Svédországhoz tartozó kisvárosban látta meg a napvilágot, de egész életében megőrizte svédségét. 16 évesen kezdett rajzot tanulni, Koppenhágában (Dánia fővárosa) is tanult. Baráti körében is sok festő volt. Elvett egy fiatalabb nőt, akitől gyerekei születtek. Az egyiket az akkor uralkodó svéd király után Gustaf Adolfnak nevezte el. Szélütés érte, majd meghalt a 19. század közepéhez közel, de még az elején.


Alkotásának lényege:
Friedrich művészi világára nagy hatást gyakoroltak politikai nézetei. A német hazafiság akkoriban nagy fellendülésen ment keresztül, a napóleoni háborúk nyomán a német egység gondolata egyre erősebb gyökeret vert a társadalomban. Festményeinek alakjai pl. nemzeti viseletet hordanak, ami akkoriban a francia elnyomással szembeni ellenállás jelképe volt. Friedrich festményei tengert, hegyeket, fákat, napot és a holdat ábrázolnak. Az előtérben gyakran látható egy vagy két, háttal álló staffzsalak (mellékalak). Olyan érzésünk támad, mintha belépnénk a festménybe, hiszen mi, nézők éppúgy a táj szemlélői vagyunk, mint ők.Festményei többnyire a valóságos látványból kiinduló, de mégis misztikusnak látszódó tájakat ábrázol.


   És itt már láthatjuk is a Vándort, a ködtenger felett. A festményt a 10. osztályos irodalomtankönyvemben találtam meg 2012-ben a romantika (mint stílusirányzat, nem romantika, mint szenvedély meg szerelem meg stb...) tanulásakor. Ez a kép szerintem sejtelmes, elfeledteti az emberrel a mindennapi problémáit, azt sugallja, hogy mi minden vár még ránk, vár minket a titokzatos világ, hogy mindannyian vándorok vagyunk. A kép hőse, alakja magányosan , merengve néz szembe a lehetőségekkel. Továbbá a határtalanságot, a lehetőségek lehetőségeit tárja elénk ez a festmény, ami szerintem mást is megnyugtat valamilyen szinten.

   A festőnek további szép festményei is vannak, mint a Greifswaldi kikötőA magányos fa, vagy Az élet lépcsőfokai. Ezek is gyönyörűek, sejtelmesek, elgondolkodtatók, s szintén tetszenek, de olyan szépek és titokzatosak nincsenek mint ez.

A magányos fa

Greifswaldi kikötő
Az élet lépcsőfokai
   Remélem tetszettek Caspar David Friedrich alkotásai, s sajnos-nem sajnos most ugyanaz a kisebb hiányosság követi a blogot, ugyanis készülnöm kell az angol érettségire, de május 10-én már biztos lesz új poszt, hacsak nem előtte... Kívánjatok sok sikert, s "álmélkodjatok" a festményeken!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése